Logo Market Radlin

Czas wolny

 

Radlin to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze możliwe jest uprawianie większości dyscyplin sportowych. W każdej chwili można udać się na piesze wędrówki po dzielnicach miasta, biegać po ścieżkach leśnych czy też jeździć na rowerze po specjalnie wyznaczonych trasach rowerowych. Przez miasto przebiegają dwie ścieżki rowerowe: zielona (Radlin PKP – Niewiadom – Jezioro Rybnickie) oraz żółta (Sanktuarium MB Uśmiechniętej w Pszowie – Radlin – Sanktuarium  Bożego Ciała w Jankowicach).

W Radlinie swój początek ma pierwsza na Górnym Śląsku profesjonalna ścieżka nordic walking, która prowadzi do dzielnicy Rybnika – Popielów. Niepowtarzalne otoczenie Radlina z jednej strony pełne leśnych zakamarków a z drugiej starej zabudowy i osiedli robotniczych zachęca do poznawania jego zakątków zarówno pieszo jak i rowerem. Będąc w Radlinie koniecznie należy odwiedzić osiedle XIX-wiecznych kamienic „Kolonia Emma w Radlinie” (osiedle Marcel). W Radlinie nieważna jest pora roku, bowiem jest to miejsce, w którym nie można się nudzić. Radlińskie obiekty umożliwiają uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych. Na szczególną uwagę zasługuje park linowy w dzielnicy Obszary czy też powstałe w 2012 roku siłownie na wolnym powietrzu. Po tak aktywnie spędzonym czasie można zrelaksować się w basenach kąpielowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie lub też odpocząć przy kolorowej fontannie w kształcie serca, która znajduje się na Placu Radlińskich Olimpijczyków.

KULTURA

„Menedżerem” miejskiego życia kulturalnego jest  Miejski Ośrodek Kultury (MOK), którego główna siedziba znajduje się w ścisłym centrum miasta, co ułatwia jego dostępność. Budynek Miejskiego Ośrodka Kultury jest obiektem wybudo¬wanym w latach 70 ubiegłego stulecia i stanowił mienie KWK Marcel. W roku 1998 został przejęty przez miasto Radlin . Z przyzakładowego Domu Kultury przeobraził się w obiekt, który zaspokaja potrzeby mieszkańców miasta i subregionu. Dziś budynek MOK to obiekt w pełni profesjonalny, przystosowany do organizowania rożnego typu imprez kulturalnych. MOK posiada dużą scenę z salą widowiskową na 400 miejsc, małą scenę w kawiarni na 80 miejsc, salę kameralno -wystawową oraz kino.

Oferta kulturalna Radlina jest bardzo szeroka. Do większych imprez organizowanych corocznie, rozpoznawalnych również poza Radlinem można zaliczyć:

 • „Oblicza Bluesa” – koncerty z udziałem gwiazd muzyki bluesowej, gromadzące miłośników tego gatunku z całego regionu,
 •  „Jak Oni Tańczą” – konkurs taneczny z udziałem lokalnych liderów, wzorowany na „Tańcu z gwiazdami”,
 •  Koncert „Walentynki w Mieście z Sercem” – koncert walentynkowy z udziałem znanej gwiazdy,
 • „Radlińskie Betlejki” – przegląd widowisk bożonarodzeniowych, gromadzi grupy teatralne z całego kraju,
 •  Festiwal Organizacji Pozarządowych – event poświęcony organizacjom pozarządowym z Radlina i gmin ościennych, którego integralną częścią są prezentacje organizacji,  konferencja i wystawa poświęcona działalności organizacji, imprezie towarzyszy oprawa artystyczna,
 •  Festyny plenerowe „Powitanie Lata” i „Pożegnanie Lata” – duże imprezy plenerowe z udziałem gwiazd dużego formatu, odbywają się na głównym placu w centrum miasta.

AMATORKI RUCH ARTYSTYCZNY

Przy MOK-u działają liczne grupy zainteresowań skupiające znaczną część społeczeństwa. Działanie w grupach pozwala na kultywowanie tradycji, zwyczajów, rozwijanie zainteresowań. MOK poszerza ofertę spędzania wolnego czasu.  Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie prowadzi grupy artystyczne w trzech głównych dziedzinach:

 • teatr – Młodzieżowy Teatr ZWIERCIADŁO, Salonik Słowa i Muzyki
 • malarstwo i rysunek – grupy plastyczne  „Pasja” (dorośli), oraz „Mała Pasja” i „Plamki” (dzieci i młodzież).
 • taniec – Zespoły taneczne: TEP, VENUS, PRZYTUP, MARAKAS, Grupa Tańca Towarzyskiego DEJA-VU

 

  logotypy ue

  Copyright: Miasto Radlin 2013   |   Wykonanie strony: Garski Multimedia